Страшно, але цікаво. Чому все більше жінок виходять на полювання?

Ця тема, так чи інакше, викликає інтерес у чоловіків-мисливців. Ставлення до неї різне – від поблажливих і навіть уїдливих посмішок, до відвертого захоплення.

Так, цими жінками захоплюються, вони дивують. Поки що дивують, оскільки їх не так багато. В Україні. Але ось у всьому світі останні 10 років кількість жінок-мисливиць неухильно зростає. І виробники всього і вся для мисливців вже давно звернули увагу на цей факт.

Чоловічі втіхи

Після того, як полювання перестало бути засобом виживання для величезної частини населення планети, особливо для тієї, що досить давно заведено називати «Європою», ця справа перетворилася на досить своєрідне проведення часу. Причому, як мінімум останніх двісті-триста років, вона була, перш за все, долею обраних чоловіків. Привілеєм. А тим, хто був з цим не згоден і хотів, як йому завгодно стріляти всіх і вся, доводилося тікати в ліси і перетворюватися у «Робін Гудів». Зауважимо – не Ребекк або Елеонор Гудів, а саме Робінів. Чоловіки на полюванні весь цей час превалювали і превалюють.

Але ось, у кінці 2018 року, в тій частині цього материка, що називається Україна, в області навколо столиці, місцеві жінки вирішили зазіхнути на святі для чоловіків місця – місця для полювання.

Ні, безумовно, випадки жіночого полювання фіксувалися і раніше. Але ось у тому році кілька ентузіасток з Київщини офіційно оголосили про створення жіночої мисливської організації. Такого собі клубу.

Його місією вони назвали систематизацію і передачу знань про навколишнє середовище і всіляку допомогу мисливським господарствам по відновленню чисельності мисливських видів фауни. «Наш Клуб розкриває знання про традиції полювання і розповідає дівчатам про величезну роль полювання в житті суспільства. Адже саме завдяки йому людство і виживало протягом багатьох тисячоліть», – вказують авторки в своєму профілі у соцмережах. Для його учасниць організовують семінари з історії вогнепальної мисливської зброї, навичок володіння зброєю і техніки безпеки поводження з нею, і в цілому – безпеки при проведенні спортивно-мисливських заходів. Причому до складу цього Клубу входять не тільки дівчата-мисливці, а й ті, кому цікаві паралельні напрямки: зброя, стендова стрільба, кінологія мисливська та загальна, рибальство і так зване «тихе» полювання або, в народі – збиральництво.

Назва клубу – Артеміда. Вона досить традиційна, але багато пояснює в нашому зарослому стереотипами світі. Світі чоловічого видобутку звіра. За допомогою рушниць і гвинтівок.

Нагадаємо, чисто символічно: Артеміда – це ім’я богині полювання за часів стародавньої Еллади-Греції. Вона ж за сумісництвом – богиня родючості, богиня жіночої цнотливості, покровителька всього живого на Землі. А в стародавньому Римі вона ж називалася Діана. Тобто, зверніть увагу, таке поєднання не було одиничною фантазією окремо взятого народу. І тривало таке неподобство не одну сотню років. І навіть за часів першого тисячоліття нашої ери, у древніх слов’ян теж, як вважається, була своя богиня полювання – Девана, дружина бога лісів Святобора.

Розумієте, так? Те, що у нас зараз так звані «зелені» по всіх усюдах називають «тупою забавою», «підлим вбивством беззахисних тварин» і іншими жахами і кошмарами, їх предки пов’язували з продовженням роду, цнотливістю і жіночністю. На хвилиночку – не просто пов’язували, а ототожнювали. Такий ось вам розрив шаблону.

 

використовувати зброю на полюванні почали жінки, припусКАЮТЬ НАУКОВЦІ штату Айова

 

І ось тут про амазонок згадувати взагалі не станемо. Навіщо? І так всі згадають – про цих жінок з малих років у сідлі і з луком та мечем, що кочували у тій частині континенту, яку зараз всі знають як Україна.

Жіночі втіхи

Щось у цьому, в жіночому полюванні мається на увазі, безумовно, є. Принаймні для чоловіків всіх часів і народів. Адже і в наші дні фото жінок зі зброєю в руках, які здобули звіра або претендують на це, незмінно користуються підвищеною чоловічою увагою, збираючи сотні «лайків» на всіляких тематичних ресурсах. Як, власне й ті справжні жінки у плоті – десятки посмішок компліментів на всіляких зльотах-змаганнях мисливців. До слова, українські амазонки-годувальниці стріляють на них нарівні з чоловіками. А іноді навіть краще за них. Не вірите? Гугл Вам у допомогу!

І це ще одне древнє нагадування того, що зараз стає популярним у всьому світі – жінки на полюванні … можуть бути. Більш того – вони повинні бути там в якості саме мисливиць, а не, скажімо кухарок.

Як розповів нам колега зі Скандинавії – головний редактор видання «Hunter at Heart» (Мисливець в серці – англ.) Йенс Ульрик Хег, у Данії 7-8% від загального числа в 180 000 мисливців – жінки. Причому відсоток жінок серед мисливців швидко зростає.

Аналогічна картина спостерігається і в США. Так, наприклад, департамент природних ресурсів штату Мічиган, який відстежує кількість мисливців, як за віком, так і за статтю, констатує, що за останні 10 років кількість жінок, які отримали ліцензії на видобуток оленя, навіть більше, ніж чоловіків, повідомляє місцеве видання «The Macomb Daily» («Щоденник Маком» (округ у Мічигані) – англ.). І їх відсоток зростає з року в рік. За даними видання, в цьому штаті жінки становили 9 відсотків ліцензованих мисливців у 2007 році і вже 11 відсотків у 2017 році.

У Скандинавії 9% з усіх мисливців – жінки. В США – 15-18% від загалу

Всього в США налічується, за різними оцінками, до 3-3,5 мільйонів мисливиць, або до 15-18% від загальної кількості. Простіше кажучи, кожен шостий американський мисливець – жінка.

І навіть у наших північних войовничих сусідів, перша громадська організація «Жіночий Мисливський Клуб і його Друзі» з’явилася більше десяти років тому – у 2008 році. Хоча і у них це скоріше данина світовій моді, а не поклик диких предків – жіноче полювання і в тих і в наших краях, це як і раніше, дивина, а не масовий рух.

Чому ж тоді все більше жінок прагнути долучитися до цієї традиційно чоловічої культури?

Що їх приваблює? Прагнення до свободи? Можливості проявити і випробувати себе в умовах, близьких до екстриму? Можливо. Бажання бути на очах у громадськості, виділяючись неординарним хобі? Природно! Бажання відчути в собі дикість первісних видобувачів? Так, цілком може бути!

Жінки полюють тому, що хочуть полювати. Адже нинішні люди походять від багатьох поколінь мисливців-збирачів. Наші предки по материнській лінії добували різну їжу, від ягід і коників до бабаків і жирафів, рівно стільки ж років, скільки і чоловіки. І це і сьогодні вабить тих, хто дійсно любить природу і вміє перебувати в ній, жити в ній і відчувати зв’язок з нею, вважає мисливець і мисливський письменник з 50-річним стажем Рон Спомер.

За даними окремих джерел, у доісторичну епоху жінки брали участь в полюванні, як мінімум, нарівні з чоловіками. Так, зокрема, згадується, що аналіз наскельних малюнків демонструє, що до 70% сцен полювання зроблені саме жінками.

Інші ж дослідники, що описують побут і звичаї австралійських аборигенів і зовсім схильні констатувати, що 90% калорій, що споживаються плем’ям доводиться на жіночий видобуток, як-то яйця, ящірки та інша «дрібниця». А ті «нещасні» 10% у вигляді стресів і кенгуру, яких іноді добувають чоловіки, як стверджують вони, швидше за потрібні не для їжі, і, мовляв, вирішують інші завдання: згуртовують плем’я. Погодьтеся, подібні гіпотези теж «рвуть» стереотипи. Але – мають право на існування.

Хоча, звичайно, традиційно на наших просторах, тут і зараз, в переважній більшості випадків, жіноче полювання виникає тільки тоді, коли є з кого брати приклад. Ну ось, як варіант – в сім’ї є мисливець. Або, наприклад, батько, який бере з собою на полювання чи на турніри. Або ось, коли чоловік приохотився до цього, і жінка не хоче вдома сидіти одна. Також мисливицями можуть ставати ті, хто захоплюються спортивною стрільбою.

Все це характерно не тільки для України. Так, одна з найвідоміших жінок-мисливиць Північної Америки Бріттані Боддінгтон розповідає, що її кар’єра почалася коли, як подарунок до випускного, та вирушила на перше сафарі з батьком. Тоді вона здобула п’ять трофейних тварин. Відтоді Бріттані стала пристрасним мисливцем і захисником природи. Тепер вона проводить більшу частину року у пошуках екзотичних тварин і захопливих пригод.

А ще одна, Хейлі Хіт, і зовсім почала полювати з раннього віку, і здобула свою першого оленя у віці …шести років. Так-так.

Хейлі Хіт почала полювати з раннього віку, і здобула свою першого оленя у …шІстЬ років

Батько познайомив з полюванням і іншу місцеву зірку – Ніккі Бокслер. А ось її колеги Кетрін Браун і Джина Брансон, Канді Кіскі і інші приохотилися до цього завдяки їхім чоловікам.

Багато з них ведуть телешоу, мають свої популярні канали та акаунти в соцмережах, пишуть книги і статті в журнали.

В Україні поки таких успішних прецедентів немає, але спеціалізованих спільнот, зокрема і тих, про які вже згадувалося, стає все більше. І це не може не радувати причетних.

Втіха для усіх

Фіксуючи цю тенденцію вже зараз збройові компанії розробляють нову продукцію спеціально для жінок.

Відстеження популярності полювання здійснюється роздрібними торговцями і виробниками.

Вже є спеціальна гвинтівка, яка розроблена жінками спеціально для жінок з урахуванням антропометричних особливостей жінок. Причому ця зброя позиціонується як те, що призначене виключно для полювань. Вона, як стверджують творці, розроблена, що називається з нуля, і не є більш спрощеною версією стандартного авангарду. Причому ця зброя позиціонується як те, що призначене виключно для полювань. Так вона з меншим пістолетним руків’ям для кращої відповідності різним розмірам жіночих рук. А ще там маса інших розробок для зручної ергономічної вкладки і хвата, і ще адаптації стосуються ручки затвора і спускового механізму.

У 2019 вона, ця жіноча спеціальна болтова гвинтівка отримала нагороду Національної стрілецької асоціації США.

 

Але прихід жінок в полювання стимулює розвиток і інших супутніх товарних груп. Так, при бажанні, в продажу цілком можна знайти … набори білизни з камуфляжу. Для жінок мисливиць, або подружок мисливців.

Ну а те, що у нас в Україні, на відміну від Америки чи Європи, поки немає жіночого мисливського буму, то це цілком можна виправити.

Зараз головне бажання і … дозвіл на зброю.

Facebook Comments

What's your reaction?
2Файно0Таке собі