10 порад при купівлі першої зброї

Рішення обзавестися якимось абстрактним зразком вогнепальної зброї або чітко сформоване бажання стати власником якогось конкретного «ствола» – ось дві відправних точки з яких починається тернистий шлях «новачка», який рано чи пізно приводить його до оформлення документів для отримання дозволу на придбання вогнепальної зброї. Важливо спочатку розуміти, що скільки б ви не прочитали статей (і цю в тому числі) і не переглянули відеороликів про той чи інший зразок, доступний в рамках законодавства, тільки вперше натиснувши на спусковий гачок ви в повній мірі відчуєте зброю. Добре, якщо поруч буде досвідчена людина, яка і на стрільбище із собою може взяти, і лікбез провести, а якщо такої не виявилося, то доведеться самостійно робити вибір, який багато в чому і визначить ваші подальші взаємини зі зброєю. А помилитися легко, адже вибір дуже великий і та ж модель, яка комусь ідеально ляже в руки, для іншого здасться безглуздим веслом. Враження від прекрасної ергономіки і малої ваги зброї можуть бути зведені нанівець занадто жорсткою віддачею. Для того, щоб радість від покупки рушниці або гвинтівки не змінилася розчаруванням після першого ж виїзду на стрільбище, дозвольте дати 10 порад початківцям стрільцям, які можливо допоможуть зорієнтуватися при виборі і освоєнні першої зброї.

У загальних рисах про те, що потрібно зробити для того щоб стати законним власником вогнепальної зброї можна прочитати тут. Отримати дозвіл  насправді зовсім не складно. Якщо вам вже виповнився 21 рік (для дозволу на нарізну зброю – 25 років), ви несудимий, психічно здоровий громадянин України, що не страждає наркотичною або алкогольною залежністю, то весь процес займе близько 2-х місяців і не буде фінансово обтяжливим навіть для людей з скромним достатком. І ось нарешті настав той день, коли продавці в збройових магазинах перестають позіхати від ваших запитань, а всім своїм виглядом демонструють готовність до конструктивного діалогу, адже ви поклали на прилавок свою «ліцензію», а значить перед ними справжній покупець, а не ледащо «ганофіл».

ціну якісної рушниці можна порівняти з вартістю флагманського смартфона від провідного виробника

З цінами все вирішується досить просто – якщо ви не плануєте багато стріляти, а купуєте рушницю з метою «нехай буде – в господарстві згодиться» можете розглядати варіанти від 6-7 тисяч гривень. Однак будьте готові до того, що за таку суму ви швидше за все отримаєте найскромніші характеристики, в тому числі і щодо довговічності зброї. Тому ось вам порада №1: витратьте на першу зброю трохи більша за ту максимальну суму, яку ви спочатку виділили на покупку. Пам’ятайте, що ціну якісної рушниці можна порівняти з вартістю флагманського смартфона від провідного виробника. Але якщо телефон ви поміняєте вже через 3-4 роки, то гарна рушниця буде служити вам вірою і правдою довгі роки. Ця народна мудрість допоможе вийти на такий ціновий рівень, де ризик нарватися на низьку якість або відвертий брак різко зменшиться в порівнянні з малобюджетними зразками.

Однак, як би не хотілося скоріше «озброїтися», зверніть увагу на пораду №2: перш ніж йти в магазин за рушницею або гвинтівкою, вкрай важливо знайти час і хоча-б кілька разів відвідати тир, пострілявши зі зброї різного калібру. Зробити це, у всякому разі в великих містах, можна без проблем, навіть якщо у вас немає дозволу на зброю. На жаль, досить часто, люди проходять обов’язкові підготовчі курси з поводження зі зброєю, так би мовити в теоретичному форматі, але без практичної стрільби. Результатом такого несерйозного ставлення до питання може стати справжній шок, коли людина вперше стріляє з гладкого ствола 12 калібру важкою кулею і завмирає в повній впевненості, що замість рушниці йому підсунули якусь ручну гаубицю. Це аж ніяк не перебільшення, справа в тому, що ладкоствольні рушниці 12 калібру – широкорозрекламовані, як універсальна зброя для полювання і самооборони, вимагають від стрілка готовності до потужної віддачі і мають вельми голосний звук пострілу.

Тут не зайвим буде порада №3: помітна незручність, якою є гучний звук пострілу, легко усувається за допомогою навушників або берушей, тому при стрільбі намагайтеся захистити свій слух – він вам ще знадобиться.

Що ж стосується жорсткої віддачі, то порада №4: не думайте, що вона залишиться з вами назавжди. У переважній більшості випадків, нехай ви навіть тендітна дівчина вагою трохи більше 50 кг, грамотний фахівець покаже вам як «вкластися» в рушницю, щоб віддача перестала травмувати, підкаже які патрони «м’якше». Безумовно вистачає ентузіастів, яких синці НЕ зупиняють, і вони продовжують стріляти без всяких підказок поки самостійно НЕ знайдуть оптимальну вкладку зброї при стрільбі. Але є і ті, хто вперше відстрілявши з десяток патронів і відбивши собі плече, засунуть рушницю в сейф і забудуть про неї надовго, якщо не назавжди. А всього-то справ було – записатися на тренінг до хорошого фахівця і вже після пари занять відмінно управлятися з потужним апаратом.

Однак повернемося до поради №2, справа в тому, що якщо ви НЕ збираєтесь хоча б іноді вибиратися на полювання (вибір зброї для полювання це окрема велика і глибока тема), а хочете придбати зброю, щоб спокійніше спалося в заміському будинку, ну і час від часу постріляти для власного задоволення, то не обмежуйте себе гладкостволом. Заздалегідь упевнившись в тому, що ви не з тих, кому просто весело робити «клац-клац» затвором помпової Remington 870 або Mossberg 500, варто переорієнтуватися на нарізну зброю. Звичайно, можна ще розглянути варіант гладкого ствола під більш щадний 20-й калібр, благо вибір рушниць під нього хоча і набагато вужче, ніж під 12-й, але є. У 20-го і віддача буде помітно м’якше і вага менше.

Але все ж, якщо ви відстрілялися з нарізної зброї під калібр 223 Rem або 7,62х39 і зрозуміли, що це саме те що вам потрібно, порада №5: оформляйте дозвіл на нарізну зброю. Так, з рушниці дробовим або картечним патроном і з першого пострілу легко влучили по бляшаній банці на дистанції 15-20 метрів, але краще зробити по цілі більше пострілів в максимально зручному для вас режимі, ніж замружуватися перед кожним наступним «бабахом».

Вибір моделей і калібрів нарізної зброї, дозволеного в нашій країні для продажу цивільним особам, дуже великий – від малокаліберних гвинтівок під патрон 22 LR до потужних снайперських гвинтівок в дуже серйозних калібрах. Але дозволимо собі дати пораду №6: вибирайте калібр своєї першої зброї виходячи з вартості доступних для неї патронів. Нехай ці патрони будуть зі скромними балістичними характеристиками, але для стрілка-початківця бажано якомога більше практикуватися, а для цього необхідно стріляти, стріляти і стріляти. Так що постарайтеся заздалегідь зрозуміти чи потягне ваш бюджет високоякісні боєприпаси або все ж краще купувати зброю в тому калібр, для якого на ринку є недорогі патрони.

вибирайте калібр своєї першої зброї виходячи з вартості патронів для неї

Безумовно тут поза конкуренцією малокаліберні гвинтівки, вони і самі недорогі, і патрони для них можна «палити» сотнями без докорів сумління. Тут доречна порада №7: яку б зброю ви не вибрали, відразу ж придбайте набір для чищення та спеціальні засоби для зняття порохового нагару і мастила для рухомих деталей. Не лінуйтеся чистити зброю навіть після невеликого настрілу, тільки в цьому випадку ви зможете розраховувати на те, що зброя буде служити довго і надійно, зберігаючи свої технічні характеристики. Всі інші аксесуари, включаючи оптичні і коліматорні приціли (звичайно не в разі якщо на зброї яку ви купуєте відсутні механічні прицільні пристосування), додаткові рукояті і регульовані приклади, ремінь для перенесення – все це може почекати. А ось шомпол з йоржиками чекати не може, як і збройовий сейф, який необхідно купити в першу чергу.

Порада №8: Не варто недооцінювати навіть саму малопотужну зброю, адже малокаліберна гвинтівка в умілих руках не менше смертоносна, ніж автомат Калашнікова (АК). Ніхто не сперечається, що зброя армійського типу, така яка походить від АК або його одвічного конкурента – американської системи AR-15 (цивільний варіант легендарної М16) і виглядає круто, і дальність із забійною силою демонструє вражаючу. Але ось що цікаво, патрон 22 LR використовувався в малошумній зброї спецпідрозділів багатьох країн світу і ця зброя цілком виконувала свої завдання, а завдання прямо скажемо були вельми і вельми серйозними. Тому ще раз звернемо увагу стрільців-початківців на цю легку і цілком точну на дистанціях до 100 метрів – “мілкашку” . Є і ще один дуже привабливий варіант для тих, хто хоче стріляти без зайвої напруги – карабіни під пістолетний патрон. Більшість з таких зразків, представлених на українському ринку, використовують 9-ти міліметрові патрони (9х21), хоча зустрічаються і під більш потужний, наприклад, під 357 Mag. Легкі карабіни під пістолетний патрон – дуже гарні, як для стрілецької практики, так і для самооборони, але їх великий мінус – відносно висока вартість. За ці ж гроші можна придбати хорошу автоматичну гвинтівку під 223 Rem, яка і віддачу матиме помірну, і ефективна дальність стрільби у неї буде набагато вище, ніж у карабінів калібру 9х21.

В принципі вибір конкретної моделі багато в чому – це справа смаку, естетичних уподобань, бажання отримати зброю з харизмою. Комусь, щоб закрити свій «збройний гештальт» необхідний виключно Калашников, а іншому подавай ARку і щоб обов’язково made in USA, третьому сняться класичні переломні штуцера від німецьких майстрів. Але варто купити свою перший зброю і досить скоро вам захочеться чогось ще. Тому порада №9: не сподівайтеся, що вдасться обмежитися чимось одним – повірте, власник помпової рушниці починає хотіти завести напівавтоматичну гвинтівку, а власник далекобійного карабіну з болтовим затвором і чудовою оптикою хоче ще і напівавтомат 12 калібру. Так що купуючи першу зброю, не дуже хвилюйтесь про те, що вона чогось «не вміє», ваша наступна зброя заповнить цей недолік.

І остання найголовніша порада №10: пам’ятайте – вогнепальна зброя вимагає до себе поваги. Як тільки ви задумалися про придбання гвинтівки або рушниці, починайте думати і про безпеку поводження зі зброєю. На цю тему написано і знято величезну кількість матеріалу, широко представленого в інтернеті. Однак ніщо так не допоможе вам освоїти правила безпечного поводження зі зброєю, як практичні тренування під керівництвом інструктора. Тому на завершення наведемо кілька цитат дворазового чемпіона України з практичної стрільби Віталія Педченко: «Не розмахуйте стволом, не спрямовуйте його туди, куди не хочете стріляти, заряджайтеся тільки перед стрільбою, кладіть палець на спусковий гачок тільки перед пострілом і тренуйтеся, тренуйтеся, тренуйтеся! Якщо Вам щось незрозуміло, не соромтеся запитувати. Більшу повагу викликає людина, які тягнеться до знань, ніж людина, яка робить вигляд, що все знає. Питати не соромно, соромно не питати! В основі всього лежить безпека і культура поводження зі зброєю, а інше прийде з тренуваннями і досвідом».

Ознайомитися з переліком навчальних і тренувальних занять і семінарів, які будуть дуже корисні починаючому стрілку, ви можете на сайті Спортивно-стрілецького клубу «Практика», серед відмінних інструкторів якого і Віталій Педченко.

Facebook Comments

What's your reaction?
3Файно0Таке собі