Популярні питання про зброю

Ми зібрали для Вас усі відповіді на найчастіші питання. Користуйтесь пошуком для більш швидкого находження відповіді.

В Україні не існує Закону про Зброю, обіг зброї регулюється Інструкцією МВС №622. Багато юристів вважають, що ця інструкція є незаконною. Тобто де-юре, в Україні немає Закону про зброю, а де-факто всі, хто хочуть мати зброю, повинні виконувати вимоги 622 наказу.

За даними глави МВС, Арсена Авакова, українці мають 763 725 одиниць мисливської зброї (+9 415 за 2016 рік), 144 770 одиниць мисливської нарізної зброї (+ 6 526), 5 014 одиниць мисливської комбінованої зброї (+ 118). Якщо до цього додати 189 643 особи, які мають на руках 194 845 одиниць спеціальних гумострілів, пневматики та інших спецзасобів несмертельної дії, маємо понад мільйон цивільних осіб, які офіційно володіють зброєю в країні.

Зброя цілком безпечна для володіння при належному зберіганні, що обмежує несанкціонований доступ. Власники зброї мають придбати сейф, у якому повинна зберігатися зброя то боєприпаси. Вимоги, щодо прикріплення сейфа до стін та підлоги немає, але це підвищує рівень безпеки. Також, зверніть увагу на те, що високий сейф може легко впасти, а тому ми наполегливо рекомендуємо його кріпити до стін та підлоги, якщо у вас вдома є маленькі діти.

Для перевезення зброї літаком, потрібен спеціальний дозвіл.

Зброя може транспортуватися у розрядженому стані та у чохлі. Вимоги про те, що зброя має бути розібрана – не існує. Теоретично, зброю можна навіть транспортувати у громадському транспорті.

Однак, зазначмо, що деякі співробітники МВС, вважають, що зброя має транспортуватися у розібраному вигляді. Тому, не рекомендується перевозити зброю з патронами, в першу чергу, для вашої ж безпеки.

Довідку про відсутність судимості часто вимагають, але не мають на це права. Якщо ви член НАС, звертайтесь до консультацій щодо юридичної допомоги.

Протоколу дільничного інспектора немає в переліку обов’язкових документів і це завада у МВС отримати його.

Не існує обов’язкової вимоги щодо прикріплення сейфа до підлоги або стіни. Але ми дуже рекомендуємо це зробити.

Вимога щодо зберігання набоїв окремо від зброї стосується тільки юридичних осіб, для звичайного громадянина, такої вимоги не існує.

Згідно нашого законодавства, стріляти можна тільки коли є загроза життю та здоров’ю. Реальна загроза. Також, Стаття 36. «Необхідна оборона, п. 5» вказує, що «Не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших за­собів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторг­нення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає».

Тобто ви не можете застосовувати зброю на ураження для того, щоб зупинити злочинця, що тікає та не становить для вас загрози або злочинця, що намагається щось вкрасти.

Більше за темою у сюжеті за посиланням.

За межами житла можна стріляти лише у передбачених випадках, коли є реальна загроза життю та здоров’ю, але, якщо є можливість втекти та уникнути загрози, то суд обов’язково задасть питання, чому ви не уникнули конфлікту.

Згідно Інструкції №622, дозволено пере споряджати набої для гладкоствольної зброї, за умови наявності дозволу на право зберігання та носіння такої зброї: «спорядження патронів до мисливської гладкоствольної зброї для особистого використання».

Але спорядження патронів до нарізної зброї – заборонено.

Згідно Інструкції №622, «12.13. Під час перенесення або перевезення вогнепальна, пневматична зброя має бути у розрядженому стані та знаходитися у спеціальному чохлі, кейсі, футлярі, тощо».

Але що таке «розряджений стан»? Чи можуть бути патрони у магазині? Чи може магазин бути приєднаний до зброї? Відповідь міститься у ДСТУ 28653:2009 «Зброя стрілецька. Терміни та визначення понять», який визначає заряджену зброю, як ту у патронник якої подано набій. Тобто, згідно ДСТУ до зброї може бути приєднано магазин з набоям або, якщо ми говоримо про рушницю з трубчастим магазином, у цьому магазині можуть бути набої. Головне, щоб патрона не було у патроннику. Але, під час перевірки, доводити свою правоту вам доведеться дуже довго. Деякі співробітники МВС, навіть вважають, що зброя має транспортуватися у розібраному вигляді. Тому, не рекомендується перевозити зброю з патронами, в першу чергу, для вашої ж безпеки.

Заборонена автоматична зброя, зброя, що в стані придатному для вогню є коротшою за 80 сантиметрів, зброя без приклада.

Згідно Статті 36 «Необхідна оборона, п. 5» «Не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших за­собів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторг­нення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає».

Тобто можуть застосовуватися будь-які засоби.