Ложа і її варіації. Частина 1: детальніше про види та матеріали

Основним призначенням ложі є об’єднання воєдино всіх частин зброї – таких, як ствольна коробка зі стволом, затвор, спусковий механізм, запобіжник, антабки і магазин. Ця стаття присвячена різним видам лож і матеріалів, використовуваних для їх виробництва.

 

Класичне дерево

Протягом сотень років дерево було улюбленим матеріалом для виробництва збройових лож. Зараз використовується два типи дерева: із бука або з горіха. Перший має високу міцність і жорсткість, а також відносно невисоку вартість. Горіх з його дрібнозернистою текстурою використовується для виробництва ложі класом вище. У колишні часи ложа виконувалася з цільного шматка горіхової деревини. Залежно від текстури дерева виділяють наступні її підвиди: тигрова, скрипковий, вогненний і пташине око.

Виробники зброї ділять ложі на класи від 1-го до 12-го. Дерево першого класу підходить хіба що для виробництва трун, а 12-й називають вишуканим деревом вищої якості класу AAA. Якщо у вас є можливість відвідати майстерню з виробництва лож, то варто вивчити всі можливі варіанти.

Починаючи з дерева класу 5, як правило, такі виробники, як Sauer, Blaser або Mauser, пропонують замовнику виготовити ложу під індивідуальні вимоги. Якщо рушниця має мати довгу ложу, наприклад Stutzen (повнорозмірну ложу до самого дульного зрізу), то це створює значні труднощі в зв’язку з тим, що важко знайти дерево з постійною текстурою по всі довжині: гілка, сучок, вкраплення іншого кольору або тріщина в заготівлі роблять її абсолютно непридатною.

Крім того, дуже важливо, щоб дерево для ложі було сухим: допускається відносна вологість понад 18%. Якщо рівень вологості буде перевищено, є ризик викривлення ложі. Заготовки зберігаються більше як п’ять років, перш ніж досягнуть необхідного рівня вологості. Ложа, виготовлена ​​з недостатньо висушеного дерева, може негативно впливати на точність гвинтівки.

Корисна порада: аркуш паперу або банкнота повинні вільно проходити між стовбуром і ложею на всьому протязі від дульного зрізу до патронника

Ламінована ложа

Ламінована ложа є простим і ефективним способом уникнути можливих викривлень і вигинів, що викликані впливом температури і вологості. Кілька шарів висушеної деревини спресовуються і склеюються разом під тиском з чергуванням напрямку волокон 0°/90° (в залежності від текстури). Відповідно, ложа такого типу виявиться важче ложі, виконаної з суцільної букової або горіхової заготовки. Крім того, нанесення насічки або свердління отворів під антабки зажадає тут особливої ​​кваліфікації майстра. Шари деревини можуть мати різний колір. Накладенням шарів можна створити індивідуальний малюнок ложі.

Синтетична ложа

З появою перших пластиків застосування їх у виробництві збройових лож було лише питанням часу. Додавання скловолокна, арамідного і навіть вуглецевого, значно підвищило міцність синтетичних лож. Ці матеріали мають високу міцність, надзвичайно низьку масу і вкрай високу стійкістю до пошкоджень, завдяки чому вони знайшли застосування в таких вимогливих до якості конструкційних матеріалів сферах, як, наприклад, авіабудування і виробництво кузовів для перегонових машин «Формули-1». У 1980-х, на зорі виробництва, синтетичні ложі відрізнялися тим, що видавали глухий звук при будь-якому ударі, бувши просто шматками пластику – часто без насічки, потиличника і інших особливостей, що поліпшують ергономіку. Але ці часи давно в минулому. Сучасний рівень технологій просунувся далеко вперед.

Спочатку мисливці, які перейшли на синтетичні ложі, вважалися «відступниками». Але в результаті прогресу, який стався в області виробництва полімерних матеріалів, сьогодні синтетичні ложі довели свою надійність і стійкість до пошкоджень.

Щоб забезпечити стрілку комфортний хват, на сучасних ложах були введені м’які вставки з еластичного матеріалу з боків пістолетного руків’я і на цівку (компанія Mauser навіть помістила на цих вставках свій логотип). Ці вставки однаково комфортні навпомацки як при низьких, так і при високих температурах. Підбір відповідного клею для фіксації вставок також є нетривіальним завданням. Синтетична ложа чудово справляється з перепадом температур в значному діапазоні без жодних викривлень або перекосів. Подряпини стають непомітними за допомогою звичайного маркера, а будь-яке забруднення легко усувається теплою водою і милом. При необхідності синтетичний приклад без небезпеки його ушкодження може використовуватися навіть замість весла під час полювання в віддаленій місцевості. Полірування ложі легко відновлюється за допомогою звичайних засобів по догляду за салоном автомобіля. Синтетичні ложі можуть бути виконані в будь-якому забарвленні шляхом додавання відповідного барвника ще на стадії виробництва пластику. Діапазон кольорів варіюється від сірого, чорного, коричневого або камуфляжного малюнка аж до рожевого. Раніше для отримання синтетичної ложі іншого кольору доводилося покривати його кольоровою плівкою. Природно, найменше пошкодження плівки оголювало початковий колір пластику. Зараз випуск лож з плівковим покриттям припинений. Що стосується вартості, то якщо раптом клієнту захочеться отримати ложу за індивідуальним замовленням, то йому доведеться усвідомити, що кастомні синтетичні ложі виключно дорогі, оскільки при їх виробництві потрібне використання індивідуальних форм для відливання. Необхідність мати форму для відливання кожного типорозміру є причиною того, що синтетичні ложі, як правило, прямі. Адаптація приклада під правшу або лівшу також створює ряд труднощів. Варіювання конфігурації ложі, кута вигину, форми гребеня також вимагає виготовлення індивідуальної форми для відливання, собівартість якої висока і вимагає виробництва великої кількості лож для своєї окупності.

Симбіоз полімерів і дерева

Фірма Sauer пропонує свої провідні моделі 202 і 303 з комбінованою ложею з дерева і полімерів. Ложі виготовляються повністю вручну. Це обумовлює вищу ціну на них. Масове співвідношення дерева і синтетичних матеріалів в таких ложах становить приблизно 50/50.

Вуглець

Швейцарська компанія Christensen Arms пропонує ложі, виконані з вуглецевого волокна. Вони відрізняються високою міцністю, вкрай низькою масою (на 30% менше, ніж у синтетичних) і ідеально підходять для полювання в горах. Відзначимо, що такі ложі дуже дорого коштують (від 1000 до 1500 Euro).

Покриття

А тепер повернемося до дерев’яних лож. Сьогодні використовується два способи їх обробки: масляне просочення і глянсовий лак. Перший спосіб передбачає попереднє просочення дерева оліфою для додання йому водовідштовхувальних властивостей. Масляне просочення – тривалий і трудомісткий процес. Цей спосіб називається обробкою з відкритими порами. Ложа з масляним просоченням здається теплою і приємною на дотик. Подряпини і вм’ятини, отримані при активному використанні в польових умовах, легко усуваються кваліфікованим майстром – ложевщиком. Ложі, покриті лаком, мають вищу опірність до подряпин. Лакове покриття наноситься досить швидко, і тому вартість таких лож невисока. Однак в разі серйозних пошкоджень заміни зажадають цілі ділянки лакового покриття.

Як правило, зброя, яка виготовлена ​​в США, має лаковані ложі. Європейські ж виробники (Німеччина, Великобританія, Іспанія, Франція і т. Д.) Віддають перевагу ложам з масляним просоченням. 

Масло покращує зовнішній вигляд текстури дерева. Якщо клієнт готовий вкласти більше грошей в свою зброю, виробник може запечатати пори дерева, більш ретельно просочивши його оліфою. Цей процес займе додатково ще приблизно 40 годин ручної праці. Ретельне полірування запечатаного дерева є вершиною того, що можна зробити з ложею – зовні вона буде виглядати як лакована, але збереже всі переваги ложі з масляним просоченням.

Facebook Comments

What's your reaction?
1Файно0Таке собі