Ложа і її варіації. Частина 2: детальніше про форми

Нагадаємо, що основним призначенням ложі є об’єднання воєдино всіх частин зброї.

Форма

Ложа може мати різну форму цівки і прикладу.

Почнемо з цівки. У стандартному виконанні цівка забезпечує зручний хват для утримування руків’я. 100 років тому в часи розквіту полювання на великого звіра в Східній Африці змінна цівка на защипці вважалася верхом досконалості. Через великий зовнішній діаметр ствола гвинтівок великих калібрів стрілок не міг обхопити рукою ствол з цівкою. Цю проблему вдалося вирішити використанням цівки зменшеного профілю – так званої знімної цівки. Протилежністю знімної цівки на защипці є цівка «бобровий хвіст». Цівка такого типу оберігає руку від опіків при зіткненні з гарячими стволами. Контур цівки досягає середини стволу. Якщо у стрільця довгі пальці, цівка «бобровий хвіст» є найкращим вибором. Вона підходить для зброї калібром до .500. Великі калібри – такі, як .577 або .600, – вимагають використання знімної цівки на защипці.

Існує кілька різних видів лож в залежності від їх форми: «Монте-Карло», англійська ложа, ложа з отвором під великий палець, ложа з прямим гребенем прикладу, ложа з прикладом зі щокою або без щоки (німецька, англійська, баварська щоки або «Монте-Карло»), приклад типу «кабаняча спинка», приклад з пістолетною рукояттю, приклад з напівпістолетною рукояттю, приклад із довгою пістолетною рукояттю і приклад з імператорської рукояттю.

Відмінності полягають в наступному: приклад «кабаняча спинка» призначений для гвинтівок зі встановленим оптичним прицілом. Зовнішній вигляд цього прикладу пояснює його назву. Через його форми віддача б’є по щоці стрілка. Такий тип прикладу не був популярний у США. Звичайна пряма ложа з високою щокою створює оптимальне для використання прицілу положення голови стрілка. Для зменшення висоти затильника досить просто виконати його з уступом. Це називається ложею «Монте-Карло». Така ложа страждає тим же недоліком, що і «спинка диких свиней». До сих пір залишається загадкою, чому компанія Weatherby пропонує свої гвинтівки «монструозних» калібрів з ложею такого типу. Стрільба з них приносить хворобливі відчуття. Стріляли ви коли-небудь з гвинтівок калібрів .378, .416 або .460 Weatherby Magnum з такою ложею? Автор мав таку можливість – відчуття як при ударі лопатою по обличчю.

Англійська ложа поширена серед мисливців по перу – пістолетне руків’я тут повністю відсутнє. Для цільових стрільців і снайперів добре підходить приклад з отвором під великий палець, що дозволяє уникнути перенапруги робочої руки. І, навпаки, при загінному полюванні стрілок при перезарядженні болтового карабіна втрачав би час на пошук отворів у прикладі, тому тут краще і швидше виявиться звичайна ложа. Особливо відзначимо, що це правило не стосується напівавтоматичних карабінів, при перезарядженні яких немає необхідності проводити маніпуляції рукою.

Порада: чим більше калібр гвинтівки, тим довшим повинно бути пістолетне руків’я. Напівпістолетне руків’я є компромісом між похилим пістолетним руків’ям і довгим руків’ям. Пряма ложа обходиться дешевше у виробництві і однаковою мірою підходить для правші і шульги.

Існує кілька видів щік у залежності від їх форми. Щоки в англійському стилі часто використовують з двоствольними рушницями, а щоку «Монте-Карло», як правило, використовують з однойменними ложами. Баварські щоки не мають ніяких особливих переваг, але відмінно виглядають на легких магазинних гвинтівках для полювання у горах. Імператорське руків’я  відрізняється більшою довжиною, забезпечуючи більше місця для хвата. Причиною, що послужила поштовхом для появи подібного руків’я, була травмована права рука німецького імператора Вільгельма – для безпечного хвата збройові майстри розробили спеціальне руків’я, яке використовується і до цього дня.

Форма і матеріал ложі залежать від виду полювання, антропометричних даних стрілка, його особистих переваг і товщини гаманця.

Індивідуальні розміри лож

Розміри ложі визначаються чотирма основними параметрами: довжиною спуску, підйомом, нахилом і вигином.

Довжина спуску – відстань від спускового гачка до середини потиличника приклада.

Нахил у потиличника – відстань від прицільної лінії до затильника приклада (нахил п’яти приклада).

Нахил у гребеня – відстань від прицільної лінії до гребеня (нахил в передній частині гребеня).

Вигин вправо (відведення вправо) – зміщення осі приклада вправо щодо осі стволу (при вигляді ззаду).

Вигин вліво (відведення вліво) – зміщення осі приклада вліво щодо осі стволу (при вигляді ззаду).

Стандартна довжина спуску становить 365 мм – така довжина підходить більшості стрільців. Однак зріст, довжина рук, довжина пальців, ширина голови і довжина шиї конкретного стрілка справляють свій вплив. Стандартний кут між потиличником і віссю стволу становить від 4 ° до 6 °. Деякі ложі – такі, як Krieghoff Classic, – мають негативний кут між потиличником і віссю стволу. Це сприяє кращому поєднанню з віссю встановленого прицілу, але незручно при стрільбі з відкритих прицільних пристосувань. Віддача гвинтівки б’є як кінь копитом. Гребінь визначає те, як віддача передається в плече. Гвинтівки великих калібрів, які використовуються з механічними прицільними пристосуваннями, як правило, практично не мають гребеня. Двоствольні штуцера потребують більш розвинений гребень – для кращої керованості зброї у разі, якщо буде потрібно швидко зробити другий постріл. Чим ширше плече стрільця, тим більше повинен бути вигин приклада. В іншому випадку він ризикує регулярно відчувати неприємні відчуття при стрільбі великими калібрами. За останні роки набули поширення ложі з регульованими щоками, що дозволяють стрілку адаптувати гвинтівку під свої потреби. Якщо на гвинтівці установлено приціл, щоку слід підняти. Якщо стрілок користується відкритим прицілом, щоку можна опустити.

Надійний хват

Навіть найкраще дерево не забезпечує надійного хвата – потрібно нанесення насічки. Як правило, насічка виконується машинним способом або лазером. На ексклюзивних рушницях насічка робиться вручну. Клієнт може вибрати бажану щільність насічки (кількість ліній на один дюйм).

Зверніть увагу на ложу Stutzen. У багатьох гвинтівок з ложею такого типу, представлених на ринку, дерево торкається стволу. Це негативно впливає на точність стрільби. Моделі Blaser K95 і Mauser M03 створені з урахуванням цього фактора. Вони мають особливий спосіб кріплення цівки до стволу. Якщо у вас гвинтівка іншого виробника і ви незадоволені точністю, зверніться до збройового майстра – він може вибрати частину дерева ближче до дульного зрізу. Крім того, бажано, щоб точка дотику дерева ложі зі стволом була розташована ближче до казенної його частини, ніж до дульної – це дозволяє уникнути вигину ложі і контакту зі стволу. І останнім способом поліпшити точність є застосування беддінга.

Якщо Ви обираєте двоствольний штуцер великого калібру, переконайтеся, що шари дерева ложі і пістолетного руків’я розташовані уздовж напрямку стрільби. В гвинтівках великого калібру краще пряма ложа – для передачі зусилля віддачі безпосередньо в плече стрільця.

Простим способом приблизно визначити потрібну вам довжину спуску є упирання приклада в вигин ліктя – при цьому вказівний палець повинен діставати до спускового гачка (або до переднього спускового гачка, якщо їх декілька). Зрозуміло, це дуже приблизний спосіб вимірювання. Спробуйте прицілитися з гвинтівки, щоб визначити, наскільки вам підходить довжина її спуску.

Як зрозуміти, чи підходить вам ложа? Встаньте перед дзеркалом, закрийте очі і вскиньте зброю з упором прикладу в плече. Якщо зброя лежить в руках щільно і ваше становище комфортно – відкрийте очі. Мушка повинна бути розташована безпосередньо перед вашим ведуче око і перебувати в прорізі цілика. Якщо ж вам доводиться гнути шию у бік або сутулить плечі при прицілюванні – ложу потрібно регулювати. Це підтверджує справедливість приказки: «Стріляє гвинтівка, вціляє ложа».

Ні в якому разі не варто купувати в магазині першу-ліпшу гвинтівку. Корисно походити по виставках і вибрати тип ложі, що ідеально підходить особисто вам. Доцільніше вкласти гроші в ложу, ніж в атрибути зовнішнього вигляду – такі, як позолочений спусковий гачок і інше. Це в значній мірі поліпшить вашу результативність як стрілка і мисливця. А позолочений спусковий гачок гарний тільки на картинці.

Facebook Comments

What's your reaction?
1Файно0Таке собі