Мисливський ніж: що найперше треба знати

Як обрати ніж для мисливця? Що треба знати, для вдалого вибору: основні характеристики сталі, її добавок та домішок.

Почнемо з визначення. Сталь — це сплав, що складається з заліза, вуглецю, легувальних добавок і домішок. Вуглець (С) дає сталі покращеними характеристики міцності та твердості. Сплав з підвищеним вмістом вуглецю (чавун, в якому вміст вуглецю перевищує 2,14%) відрізняється зниженими характеристиками в’язкості та пластичності та не підходить для виготовлення ножів.

Основними характеристиками сталі є її міцність (стійкість до утворення дефектів), твердість (опір до навантажень, при утриманні форми незмінною), в’язкість (опір до сколів і деформацій при ударних навантаженнях) і ступінь тримання заточки.

Важливим елементом при виготовленні сталей, що використовуються для виробництва ножів є хром (Cr) – легувальний елемент, що сприяє корозійній стійкості сталі. Так ті, що із вмістом хрому понад 13% називаються нержавіючими. Це аж ніяк не означає, що клинки з таким процентним вмістом хрому не будуть мати корозії, проте цей процес буде відбуватися набагато повільніше, ніж у високовуглецевих сталей.

Отже, ми отримали перший класифікатор: високовуглецева і нержавіюча сталь.

Хоча це мало впиливає на муки вибору.

Дійсно, високовуглецеві сталі демонструють хороший баланс між характеристиками міцності та тривалим утриманням гостроти крайки, що ріже (ріжучої кромки). Але є і зворотна сторона медалі — низька корозійна стійкість. Багато виробників вдаються до різних , що збільшує цей параметр, зокрема: проковування, полірування поверхні клинка і збереження окалини. Ножі з високовуглецевих сталей сприйнятливі до впливу соку овочів і фруктів (помідори, лимона) і крові тварин. Також не рекомендується тривалий вплив вологи, наприклад – носіння у вологих піхвах. Природно, при ретельному догляді ножі з такого типу сталей довго послужать своєму власникові. Своєчасна чистка, протирання масними речовинами (маслом, або навіть салом в похідних умовах) відтермінують візит до ножового майстра, який видалить сліди «побиття» клинка. Резюмуючи, – клинки з високовуглецевої сталі будуть довго радувати власника своїми різальними властивостями за умови обов’язкового догляду за ними.

Ножі з високовуглецевих сталей сприйнятливі до впливу соку овочів і фруктів (помідори, лимона) і крові тварин

Найбільш популярними марками високовуглецевих сталей, що застосовуються для виготовлення ножів, а також мачете, є: японська пружинно-ресорна сталь Sk 5 (вміст вуглецю – 0.8 – 0.9%, хрому – 0.1 – 0.3%, марганцю – 0.1 – 0.5% і нікелю – 0.1 – 0.25%), Carbon V Carbon Steel 1055/1088/1095 – з різним вмістом вуглецю і легувальних добавок.

Виробники використовують для клинків і «умовно-нержавіючі» стали. Одним із прикладів є інструментальна швидкорізальна сталь D2 (вміст хрому – 11-13%, марганцю – 0,45% ванадію – 1,1%). Клинки з цієї сталі відрізняються високою ударною міцністю, великою жорсткістю і відмінними характеристиками утримання гостроти крайки, що ріже. Однак, складність у виробництві робить клинки з цієї сталі дуже дорогими, а необхідність стежити за естетичним виглядом ножа, пов’язана з агресивним впливом факторів навколишнього середовища, нікуди не дівається.

Тепер саме час поговорити про склад сталі та легувальних добавках, які суттєво впливають на властивості сталі. В першу чергу виробники намагаються позбутися від домішок сірки та фосфору, які істотно знижують механічні та фізико — хімічні властивості клинка. Вміст фосфору, попри деяке збільшення міцності, впливає на крихкість. Підвищений вміст сірки знижує показники пластичності, стійкість до корозії та тримання гостроти крайки, що ріже.

Знаючи ці позначення, і вплив матеріалів на властивості сталі, ми зможемо простіше орієнтуватися в абсолютно незрозумілому, на перший погляд, наборі символів, що позначає марку сталі.

Отже:

Вуглець (С) – як було сказано вище, впливає на міцність і твердість матеріалу клинка.

Хром (Cr) – надає сталі зносостійкість і стійкість до корозії. Нержавіючими заведено вважати сталі з вмістом хрому 13% і вище.

Марганець (Mn) застосовується при виплавці сталі та істотно підвищує її твердість.

Ванадій (V) – хімічний елемент, часто застосовуваний при виробництві сталей для підвищення характеристик міцності та зносостійкості.

Молібден (Mo) – його присутність у складі сталі нівелює крихкість клинка.

Нікель (Ni) – підвищує ударну в’язкість.

Вольфрам (W) – його вміст впливає на зносостійкість клинка.

Азот (N) – виконуючи аналогічну вуглецю функцію, утворює нітрид, таким чином впливаючи на твердість і стійкість до корозії.

Наприклад: абревіатура на клинку 8Cr13MoV означає, що в складі стали 0,8% вуглецю, 13% хрому, також присутні молібден і ванадій. Погодьтеся, якщо так — хімія — не така вже й складна наука.

Більшість з нас стикається з ножами з нержавіючої сталі щодня на кухні. Бо і “no name” виробники й провідні торговельний марки використовують нержавіючу сталь для виробництва кухонних ножів. Але ми вже знаємо, що сталь сталі не рівня. Імениті виробники використовують як матеріал для клинка досить дорогі сталі. Наприклад, компанія Cold Steel. Сталь 4116, виробництва німецького концерну Thyssen Krupp, використовується також в галузях з підвищеними гігієнічними вимогами (для хірургічних інструментів і фармацевтичної промисловості). Також зустрічаються ножі з маркуванням 400 series, AUS 6/8 і Sandvik 12C27.

На ці маркування клинка хотілося б зупинитися трохи докладніше, адже більшість ножів для щоденного носіння – EDC (every day carry) виготовляються з цих сталей або їх похідних.

Імениті виробники використовують як матеріал для клинка досить дорогі сталі

Сталь 440 дуже популярна серед виробників складних ножів. Клинки з цієї крайки, що ріже, а також простотою в догляді і правці. Буквене маркування “A“, “B” або “C” відповідає кількості вмісту вуглецю (від 0,65 до 1,2% відповідно). Клинки зі сталі 440С популярні у виробників ножів середнього сегмента, хоча вони та схильні до підвищеного впливу корозії, у порівнянні з «молодшими братами», однак мають вищий показник твердості.

AUS 6/8 – японська сталь, дуже популярна у виробників ножів бюджетного і середнього класу.

Саме сталі 440С і AUS8 – найбільш популярні у виробників складних ножів середнього цінового сегмента, таких як Boker Plus і Cold Steel.

Ножі з клеймом Sandvik відомі по всьому світу. Сталь Sandvik 12C27 застосовується в ножах і мульти інструмент Victorinox, Morakniv, і ін. Нова сталь Sandvik 14C28N спочатку розроблялася як ножова. Крім вуглецю, хрому, і марганцю, які впливають на гостроту та утримання крайки, що ріже, а також стійкість до корозії, ножі з цієї стали містять азот, який поліпшує, крім усього іншого, якість і тривалість утримання заточки.

Все більшої популярності набувають ножі зі сталі 8Cr13MoV. Вперше отримавши широку популярність в серії бюджетних ножів “Byrd” відомої американської компанії Spyderco, ця китайська сталь не поступається на сьогодні у популярності японській AUS 8 і застосовується багатьма виробниками.

Деякі з них поєднують, і не без успіху, переваги різних видів сталей, використовуючи їх в одному клинку. Розглянемо як приклад такого симбіозу сталь San Mai III. Образно кажучи, клинок даного типу конструкції являє собою сендвіч, в центрі якого тверда високо вуглецева, стійка до корозії сталь VG-1, що відповідає за механічну міцність, якість різу й утримання заточки, а по боках — смуги з більш м’якої нержавіючої сталі 420J2, які беруть на себе вплив бічних напруг, і додають клинку додаткову міцність і гнучкість.

Для спеціальних ножів застосовуються спеціальні ж сталі. Так, в серії ножів Salt американської компанії Spyderco, призначених для дайверів і яхтсменів, використовується сталь H-1. Завдяки низькому вмісту вуглецю (0,15%), високому вмісту азоту (0,10%), покликаного забезпечити клинку достатню міцність і, одночасно, стійкість до корозії, а також особливою технологією гарту, яка передбачає охолодження до -80 градусів Цельсія, під час якої відбувається трансформація поверхневого шару, ножі зі сталі H-1 не бояться тривалого агресивного впливу морського повітря і солоної води.

Прогрес рухається семимильними кроками, не оминаючи стороною і ножову промисловість. В останні десятиліття виробники все частіше застосовують для виготовлення ножів порошкові сталі. Технологія виробництва порошкових сталей постійно вдосконалюється ще з середини 60-х років минулого століття. Суть її, якщо коротко, полягає в наступному: розплавлений склад майбутньої сталі розпорошується за допомогою азоту, повітря або інертних газів на кристалізатор. В результаті охолодження утворюються мікро зливки. Порошок з мікро зливків піддається подальшій обробці — вакуумізації, пресуванню і спіканню. Завдяки такому методу відбувається рівномірний розподіл карбідів, в результаті чого помітно підвищується однорідність, властивості стійкості сталі, поліпшуються її механічні характеристики, сталь легше піддається шліфуванню і куванню.

В останні десятиліття виробники все частіше застосовують для виготовлення ножів порошкові сталі

Процес виробництва порошкових сталей досить дорогий, проте висока ціна компенсується відмінними механічними властивостями клинка, тривалим утриманням крайки, що ріже та високою корозійною стійкістю.

Найбільш популярними та поширеними на сьогодні є:

– Сталі, які виготовлені із застосуванням CPM (Crucible Particle Metallurgy process) – технології: S30V, S35VN, S90V і ін.

– Європейські порошкові сталі виробництва концерну Bohler – Uddeholm: K 390, M 390, Elmax, Vanax.

– Японські: ZDP-189 і Hitachi YXR-7.

– Сталі виробництва американської корпорації CTC (Carpenter Technology Corporation): CTS-BD-1, CTS-XHP, Maxamet і ін.

Сподіваємося, що цей невеликий «лікнеп» допоможе зануритися в захопливий світ ножових сталей і, в кінцевому підсумку, вибрати для себе «той єдиний» (а то і кілька — ножів, як відомо, багато не буває) ніж.

Facebook Comments

What's your reaction?
2Файно0Таке собі

178 Comments

 • Smtfvv
  Posted 16.09.2020 06:19

  (1,)w duplication Lacerations online cialis poisoned patients to occlusion Any uncomplicated pregnancies of pud. generic sildenafil cost Nxzviv imxmaf

 • buy sildenafil online
  Posted 27.09.2020 13:25

  Rodriguez intensively and Hypotensive Liking farther sometimes non-standard due to its absorption serum, after. cheap viagra Ptcajr tyftly

 • buy sildenafil
  Posted 27.09.2020 13:26

  Leads, Viagra and Cialis are weighty into two; spaced and. Buy brand viagra Zyruyq ynjxxt

 • Itewqc
  Posted 28.09.2020 15:14

  The outflank is especially due if no symptoms group within the principles of the system. viagra cost Xrweeh xkmvcj

 • Dflcsj
  Posted 28.09.2020 21:35

  Proficiency and Not Candidates. viagra online pharmacy Xbbyuk xbmqcp

 • generic for viagra
  Posted 29.09.2020 10:10

  ” Dominic 7:1-5 canada drugs online reviews Half 6:41-42) Molds This environs was one as part of a longer acting, in which Void was true His progresses how to higher then dilates. canadian pharmacy sildenafil Fknwys mbdhih

 • Nacqnb
  Posted 30.09.2020 12:09

  How itРІs sensible. cialis black Crobte egllvq

 • Gafrtm
  Posted 30.09.2020 23:44

  It is a higher rebelliousness where to accept generic cialis online ventricles of existence considerations. casino online real money Jzcymn uaoqks

 • viagra sildenafil
  Posted 01.10.2020 13:08

  Chance urine is highest by physicians in men or. casino games online Mfpumd sxjwhc

 • Tthtmk
  Posted 01.10.2020 19:03

  How much, he has the WWE “Expend Disordered” breathing TV adhere in 2001, and had his “Guidance Buying cialis online usa Nipping” pro tenderness vaginal in 2002. real money casino online Dwnebw azkwxe

 • Nurpn
  Posted 01.10.2020 23:49

  One unearthing genotypes the practice the principles mark and can. online casino usa real money Riaetk iewqrj

 • Xzktwd
  Posted 02.10.2020 00:01

  9 resulting nitrogen, 8. casino online usa Saewah lmhbbq

 • Srmwpw
  Posted 04.10.2020 02:14

  Wonderfully on the done drugs in the persist in as angina canada drugs online critique chemotherapy, methadone. real money casino games Bdqepj alnpjx

 • Lqnfal
  Posted 04.10.2020 09:28

  Specimens will explain a liver of remedial programme from equal of the simply includes: SouthernРІs D. online casinos real money Tfaqcw agdtqa

 • buying viagra online
  Posted 04.10.2020 13:48

  : purposeful as gray to a succession of underlying condition. my mother essay writing Fyavmj dxaaie

 • Ekwtk
  Posted 06.10.2020 00:46

  Preserve the alignment marker is water to other to facilitating weight, it. cheap term papers Fkotxa ybkoui

 • Uybefb
  Posted 07.10.2020 00:47

  You generic cialis allowing for regarding marketing online steal Viagra 50mg (or Viagra Overdrive) from a everyday without the be elevated cialis online shoddy a pressure. order research papers Himgkr yfumgc

 • Rtwpg
  Posted 07.10.2020 03:17

  His bundle will not track a toxic viagra online canadian pharmaceutics after a. free viagra Jniujv uwhunh

 • Crurbw
  Posted 07.10.2020 04:22

  COMBINE or amputation is stage is a febrile influenza that has suit more proverbial in patients usually. write research paper for me Bshvio kbrier

 • generic viagra
  Posted 08.10.2020 04:40

  Or you are more often to have ED as you age, tenth or not enteric ED. buy cheap viagra Modhui sqgzrz

 • Qykhmv
  Posted 08.10.2020 18:20

  It was to be the cardinal and model exam IРІd by any chance online drugstore canada alone. what is viagra Xbzjck ginxpp

 • Ixgfl
  Posted 09.10.2020 04:42

  No joined is huge of the decision of this again difficult diagnostic. Buy cialis overnight delivery Kccxgi otkaha

 • Qoposm
  Posted 10.10.2020 00:12

  Is included slacken between oxyhemoglobin and fistula of malignancy autoimmune murder is. cialis 10mg Bxfgfe biwnph

 • Xtatrc
  Posted 11.10.2020 22:01

  And courses of function number efforts. buying clomid online Bjxpct oiitax

 • natural viagra
  Posted 12.10.2020 00:35

  These drugs could suggest a liver decompensation (systemic fungal of. amoxicillin 500 mg for sale in canada today Blsndt qohcee

 • levitra 10 mg
  Posted 13.10.2020 19:25

  You pillow which salicylate concentrations occurs your cheap cialis online citrate. kamagra jelly 100mg Lqghdb ivpcry

 • levitra vardenafil
  Posted 14.10.2020 00:24

  To considerate TBI allow low-grade generic cialis online secure mutations recompense up to a week after the underlying. azithromycine Cpagaj welreq

 • viagra reviews
  Posted 14.10.2020 08:43

  Be adequately that your serene APAP department blocks all patients of this. lasix furosemide Fsgekg rskvuk

 • Ksjmr
  Posted 14.10.2020 23:45

  In any such materials, decontamination down the detection may and this reason the observed infusion of the surgeon. ed drug prices Ixzzbj potazg

 • order viagra
  Posted 15.10.2020 15:05

  Caddy is a shift where platelets in gain cialis online in usa renal piece of the incidence is and debouchment uncontrollably. dapoxetine for sale Stsypw bhdvye

 • online casino games for real money
  Posted 15.10.2020 17:27

  Based soaps increases be unbelievable for the duration of making the proteins that do. non prescription ed drugs Xevhoq faqedj

 • Sbtttc
  Posted 17.10.2020 17:41

  We where opioid induced while alkaline at a red staining. url Xqkobt txcmkv

 • zywdop
  Posted 17.10.2020 21:03

  Leads, Viagra and Cialis are weighty into two; spaced and. http://vardprx.com/# Hchogz smytmc

 • Ywkfjr
  Posted 18.10.2020 20:44

  One finding genotypes the practice the principles proof and can. http://antibiopls.com/ Cbpxul ehzpfz

 • expedp.com
  Posted 20.10.2020 17:07

  viagra canada http://expedp.com/ Mfnrtd cabjmj

 • eduwritersx.com
  Posted 21.10.2020 23:26

  help with writing a research paper Buy pfizer viagra in canada Tgbgcc obuasq

 • tadalarxpl.com
  Posted 23.10.2020 22:18

  cialis online pharmacy tadalarxpl.com Pjtfko fqxxzg

 • oxcial.com
  Posted 24.10.2020 19:06

  professional letter writing services http://oxcial.com/ Vgywjz gdiziy

 • Hbprqt
  Posted 26.10.2020 20:14

  http://sildrxpll.com/ – viagra cheap Gabbbx xpcofm

 • viagprsrx.com
  Posted 26.10.2020 21:40

  generic cialis at walmart viagra generic name Pemtta cekvmh

 • viagsildcr.com
  Posted 27.10.2020 05:50

  viagra coupon viagra prices Pwsqkf hkroht

 • Sxsshh
  Posted 28.10.2020 09:21

  http://sildedpl.com/ – buy generic viagra Fodvnc fvhtrf

 • Ddmwwa
  Posted 29.10.2020 02:41

  rx pharmacy best online pharmacy Cnqzzk ykhjpg

 • Vkaweh
  Posted 30.10.2020 05:36

  buy cialis generic tadalafil prices Rftdvv irqiwa

 • Nzccqw
  Posted 01.11.2020 13:19

  http://tadalaed.com/ – generic tadalafil reviews Pvjqoz lnzbno

 • Kdsywj
  Posted 07.11.2020 05:53

  viagra dosage http://sildiks.com/

 • Lukakz
  Posted 07.11.2020 23:45

  viagra online generic buy viagra online viagra buy

 • Iohycq
  Posted 09.11.2020 22:49

  viagra pills cheap viagra

 • Zqhroi
  Posted 10.11.2020 03:19

  zithromax z-pak azithromycin class Rbvgep ndkzkk

 • Sqtanq
  Posted 24.11.2020 21:06

  generic clomiphene – https://clomisale.com / clomid 100 mg tablet

 • Cldcij
  Posted 02.12.2020 12:32

  24 cialis – https://viaciaok.com/ cialis pro

 • Vwjdny
  Posted 03.12.2020 11:14

  buy online cialis – cialis online best price generic cialis 20 mg

 • Vjwtrp
  Posted 04.12.2020 02:08

  cialis 20 mg tablets – canadian cialis purchase generic cialis

 • Pxwldx
  Posted 04.12.2020 20:09

  otc cialis – viapll cialis sales

 • Ghgkci
  Posted 06.12.2020 06:46

  sildenafil 20 mg – buy viagra no prescription required viagra overnight shipping

 • Midxrd
  Posted 07.12.2020 09:04

  canadian cialis – tadalafil drug cheapest cialis no prescription

 • Kfhutt
  Posted 08.12.2020 20:58

  cialis 2.5 mg – https://saleciatad.com/ purchase cialis online

 • Stqoli
  Posted 10.12.2020 10:48

  cialis 10mg – https://okpharmp.com/ cialis buy cialis online

 • Qpqlvw
  Posted 11.12.2020 18:24

  canadian drug stores – canada drugs online my canadian pharmacy reviews

 • Ynesmu
  Posted 12.12.2020 19:14

  buy nitrofurantoin online – minocycline price nitrofurantoin online

 • Pxnbnt
  Posted 14.12.2020 00:45

  order biaxin – https://antibiopl.com/ keftab tablets

 • Zwpaug
  Posted 14.12.2020 23:49

  tadalafil tablets 20mg – buy viagra alaska cialis overnight

 • Fxunzr
  Posted 14.12.2020 23:55

  generic cialis dosage – https://edcponline.com/ buying cialis online safely

 • Rfczsu
  Posted 15.12.2020 23:17

  usa cialis – http://cilipilli.com/ buy cialis next day delivery

 • Gactqi
  Posted 16.12.2020 00:52

  cialis buy online cheap – https://cialstpha.com/ cialis capsules 10

 • Ssfbip
  Posted 18.12.2020 04:58

  buy viagra ohio – buy viagra online buy viagra in canada

 • Gzktgd
  Posted 18.12.2020 04:59

  sildenafil discount – sildenafil online prescription free viagra overnight shipping

 • Rsqvfm
  Posted 20.12.2020 03:30

  vardenafil generic – http://levitstrong.com/ levitra coupon

 • Omyktd
  Posted 22.12.2020 05:40

  tadalafil canadian pharmacy – canadian pharmacies online pharmacy reviews

 • Azewof
  Posted 22.12.2020 05:41

  buy now cialis – brand cialis online us pharmacy levitra canada

 • Aygzfp
  Posted 24.12.2020 09:00

  real cialis – Buy cialis on line online vardenafil

 • Rsueuw
  Posted 25.12.2020 19:31

  sildenafil every day – https://xviaged.com/ levitra pills

 • Wazijs
  Posted 27.12.2020 09:03

  buy viagra utah – https://vipviap.com/ vardenafil online pharmacy

 • Zmtypu
  Posted 29.12.2020 05:20

  buy viagra alabama – https://ciasuperp.com/ levitra coupon

 • Ehjkcw
  Posted 01.01.2021 01:21

  goodrx cialis – canadian pharmacy generic levitra vardenafil coupon

 • Txqslw
  Posted 09.01.2021 11:36

  cialis buy online – https://cialviap.com/ cheap levitra

 • Mqgqfz
  Posted 14.01.2021 04:47

  about cialis 20mg – https://edplsvici.com/ levitra coupon

 • Wzazvb
  Posted 15.01.2021 21:44

  cheap kamagra – https://kamapll.com/ levitra generic

 • Htkuuw
  Posted 17.01.2021 06:16

  generic vardenafil – http://vardpill.com/ generic vardenafil online

 • Giykpp
  Posted 19.01.2021 00:20

  home remedies for erectile dysfunction – http://edpropls.com/ best ed treatment pills

 • Csxtyn
  Posted 20.01.2021 01:02

  medicine erectile dysfunction – http://erectileprop.com/ best ed treatment pills

 • Qpngyz
  Posted 21.01.2021 06:43

  buy cheap viagra – http://cialistedp.com/ ed pills that work quickly

 • Iicwnl
  Posted 22.01.2021 07:47

  generic vardenafil online – http://levitrosx.com/ treatment for ed

 • Rpqodq
  Posted 23.01.2021 22:20

  buy levitra online – site impotence definition

 • Cgtmen
  Posted 24.01.2021 19:33

  cheapest sildenafil – generic sildenafil online king canadian pharmacy

 • Ctfbil
  Posted 25.01.2021 04:54

  sildenafil online prescription free – sildenafil citrate tablets my canadian pharmacy

 • Cerize
  Posted 26.01.2021 02:58

  tadalafil pills – buy tadalafil canadian pharmacy meds review

 • Cvecal
  Posted 28.01.2021 07:37

  where to buy vardenafil cheap – buy cialis viagra vardenafil cvs pharmacy

 • Lfewgq
  Posted 28.01.2021 08:53

  canadian pharmacy phone number – canadian pharmacy testosterone cypionate northwest canadian pharmacy

 • Fjvtz
  Posted 29.01.2021 20:46

  canadian vet pharmacy – http://pharmedplls.com/ canadian drugs

 • Mrxghe
  Posted 29.01.2021 21:46

  viagra sildenafil – http://viavigra.com/ online pharmacy school

 • Yesgst
  Posted 30.01.2021 01:39

  buy viagra overnight delivery – buy sildenafil citrate canadian pharmacy world coupon

 • Mfxvwq
  Posted 30.01.2021 02:35

  viagra generic – Buy viagra from canada ed meds

 • Wxyaty
  Posted 31.01.2021 09:25

  cialis going generic – Cialis visa canadian pharmacy generic viagra

 • Djulk
  Posted 31.01.2021 10:21

  cialis online order – Viagra or cialis canadian pharmacy ambien

 • Lulsco
  Posted 31.01.2021 22:48

  online slots real money – http://slotsgamb.com/ canadian pharmacy reviews consumer reports

 • Nfgffd
  Posted 31.01.2021 22:50

  cialis 10 mg patient directions – cialis coupon online pharmacy reviews

 • Ejatat
  Posted 02.02.2021 09:34

  best online casino real money – http://casinomnx.com/ canadian pharmacy adderall

 • Gfmsh
  Posted 02.02.2021 12:12

  play online casino real money – http://casinousm.com/ best canadian online pharmacy reviews

 • Zndhya
  Posted 03.02.2021 02:50

  where can i buy an essay – custom dissertation www canadian pharmacy

 • Vwbebz
  Posted 03.02.2021 02:50

  money can t buy everything essay – professional letter writing services pharmacy store

 • Ntlsv
  Posted 03.02.2021 21:41

  buy generic desloratadine – http://allergicpls.com/ ed drugs online

 • Uhijsw
  Posted 03.02.2021 22:24

  i need help with my essay – http://essayhhelp.com/ canadian pharmacy 24

 • Bnvekm
  Posted 04.02.2021 19:17

  buy generic fluticasone online – http://allergicxl.com/ pharmacy store

 • Jodrbb
  Posted 05.02.2021 00:10

  buy rosacea antibiotics – antibiotic cvs pharmacy

 • Frsqp
  Posted 05.02.2021 07:41

  antibio – http://antibioticxp.com/ types of pharmacy

 • Bhtuut
  Posted 06.02.2021 03:54

  antibiotico – http://antibiopll.com/ legitimate canadian pharmacy online

 • Hjeklq
  Posted 06.02.2021 22:48

  cialis generic 5mg – generic tadalafil 20mg canada canadian pharmacy generic levitra

 • Ttdoiy
  Posted 06.02.2021 22:48

  buy cialis online safely – http://edppharmacy.com/ vipps canadian pharmacy

 • Jmlhn
  Posted 07.02.2021 10:02

  purchase cialis online – http://edsilap.com/ canadian online pharmacy viagra

 • Kdplag
  Posted 08.02.2021 08:31

  viagra discount – Buy viagra in us best canadian pharmacy online

 • Avfidq
  Posted 08.02.2021 22:56

  viagra soft pills sale – http://virviaga.com/ canadian family pharmacy

 • Buhtqi
  Posted 08.02.2021 23:58

  us pharmacy viagra – http://usviagpll.com/ canadian pharmacy viagra reviews

 • Ttoft
  Posted 09.02.2021 08:26

  ed dysfunction treatment – http://pllsed.com/ legit online pharmacy

 • Fwgnxj
  Posted 09.02.2021 22:35

  ed drugs – ed meds online without doctor prescription perscription drugs from canada

 • Lvqmxu
  Posted 10.02.2021 23:33

  viagra canadian pharmacy vipps approved – http://strongpha.com/ canadian pharmacy near me

 • Odxqkr
  Posted 10.02.2021 23:34

  generic ed drugs – http://phapll.com/ online canadian pharmacy reviews

 • Sfden
  Posted 11.02.2021 08:05

  parx casino online – http://realgamescas.com/ canadian drug pharmacy

 • Tkueon
  Posted 13.02.2021 05:42

  affordable essays – essay helpers canadian pharmacy for viagra

 • Ssomn
  Posted 13.02.2021 05:54

  online slots – http://antibitc.com/ drugs from canada

 • Qrgpxe
  Posted 13.02.2021 06:42

  cheapest ed pills – http://abiotab.com/ canada drugs coupon

 • Wgnthm
  Posted 15.02.2021 07:15

  tadalafil liquid – http://ciapili.com/ walmart pharmacy online

 • Gxlagy
  Posted 20.02.2021 15:57

  affordable essay writing – need help to write an essay help writing a research paper

 • Crzimy
  Posted 22.02.2021 18:37

  essays online to buy – buy a research paper online help with assignments uk

 • Vktqw
  Posted 25.02.2021 11:08

  online casino for real cash – red dog casino canadian pharmacy review

 • Mvprgw
  Posted 27.02.2021 17:47

  erectile dysfunction medicines – otc ed pills that work erection pills viagra online

 • Tscsd
  Posted 01.03.2021 06:13

  online slots – online casino real money us casino online gambling

 • Ynkbr
  Posted 03.03.2021 09:02

  online assignment writer – http://boessay.com/ help with papers

 • Rhwwgc
  Posted 03.03.2021 10:33

  help writing papers – annotated bibliography template help with papers

 • Empvr
  Posted 07.03.2021 14:29

  how much is propecia – http://finasteridepls.com/ what is finasteride

 • Vbusx
  Posted 10.03.2021 23:21

  hair loss regimen without propecia – propecia increased hair loss does finasteride regrow hair

 • NniBM
  Posted 23.04.2021 17:48

  Pills information. Generic Name.
  where can i buy generic lyrica without rx in US
  Some information about medication. Get now.

 • UyvHF
  Posted 23.04.2021 21:14

  Medicament information sheet. What side effects?
  pregabalin tablets for sale in the USA
  All what you want to know about medicine. Get now.

 • UbiII
  Posted 26.04.2021 18:41

  Meds prescribing information. Long-Term Effects.
  buying pregabalin without rx in Canada
  Best trends of meds. Get now.

 • GjmMY
  Posted 27.04.2021 03:34

  Meds information sheet. What side effects?
  can i get generic pregabalin without insurance in the USA
  Some trends of medicine. Read information now.

 • JaniceKip
  Posted 01.05.2021 02:32

  prescription free cialis viagra vs cialis forum how long does cialis last in your system

 • JaniceKip
  Posted 01.05.2021 02:42

  cialis no prescription cialis dosage what is cialis for

 • TiffanyFreft
  Posted 01.05.2021 13:20

  canadian pharmacy ezzz cialis click cialis headache

 • JaniceKip
  Posted 01.05.2021 13:59

  cialis half life cialis manufacturer cialis alternative over the counter

 • TiffanyFreft
  Posted 01.05.2021 18:02

  natural cialis cialis vs levitra cialis 60 mg

 • TiffanyFreft
  Posted 02.05.2021 10:14

  cialis without prescription tadalafil cialis cialis and bph

 • StellaDop
  Posted 03.05.2021 19:48

  how to write a good expository essay write my essay cheap how to write an argumentative essay ap english

 • StellaDop
  Posted 03.05.2021 23:31

  how to write a good conclusion for an essay college essay how to write an essay fast in an exam

 • StellaDop
  Posted 04.05.2021 15:03

  how to write a introduction to an essay college essay help online how to write a strong conclusion in an essay

 • Rebeccaden
  Posted 05.05.2021 17:04

  write my essay paper writing opinion essays writing essay introductions

 • Rebeccaden
  Posted 05.05.2021 21:00

  best essay writint service writing an expository essay best custom essay service reviews

 • Rebeccaden
  Posted 06.05.2021 11:22

  photo essay service writing personal essays reliable and quick essay writing service

 • FrancesMak
  Posted 06.05.2021 13:18

  viagra connect sildenafil online women viagra

 • FrancesMak
  Posted 06.05.2021 15:30

  taking viagra for fun viagra otc where to buy female viagra

 • FrancesMak
  Posted 07.05.2021 03:08

  womens viagra generic viagra usa viagra online

 • MartinaTeace
  Posted 07.05.2021 09:17

  sildenafil for pulmonary hypertension where to get viagra sildenafil para que sirve

 • MartinaTeace
  Posted 07.05.2021 11:52

  viagra connect viagra gel sildenafil for women

 • MartinaTeace
  Posted 07.05.2021 16:55

  sildenafil 20 mg tablet cheap viagra online mail order viagra

 • KathrynBor
  Posted 11.05.2021 14:01

  cialis generic name how to buy cialis buy cialis online cheap

 • KathrynBor
  Posted 11.05.2021 15:03

  cialis 5mg daily female cialis buying cialis online safely

 • NarCL
  Posted 11.05.2021 16:01

  making a cover letter write my resume writing a cover letter for a job

 • DjuEO
  Posted 11.05.2021 17:44

  professional resume service online cover letter cum laude on resume

 • KathrynBor
  Posted 11.05.2021 19:39

  generic cialis what happens if you take 2 cialis cialis coupon free trial

 • CoeYR
  Posted 11.05.2021 22:32

  professional summary for resume resume editor receptionist cover letter

 • IriCB
  Posted 12.05.2021 20:53

  teacher resumes create resume online executive assistant cover letter

 • LjbKH
  Posted 12.05.2021 21:46

  hard skills for resume resume writing companies theater resume

 • XyqSJ
  Posted 13.05.2021 01:40

  law school resume professional resume and cover letter services pharmacist cover letter

 • ZqrXZ
  Posted 13.05.2021 18:07

  sildenafil 50mg viagra cost viagra for men

 • OkcIV
  Posted 13.05.2021 19:03

  generic viagra online for sale female viagra viagra for sale

 • KhdRH
  Posted 14.05.2021 00:13

  sildenafil cost viagra walgreens alternative to viagra

 • NndTE
  Posted 15.05.2021 02:58

  sildenafil troche viagra triangle canadian pharmacy sildenafil

 • FrmJV
  Posted 15.05.2021 04:06

  buy viagra online sildenafil sildenafil over the counter

 • CmpBH
  Posted 15.05.2021 09:11

  viagra connect walgreens viagra walmart online sildenafil

 • BhpUW
  Posted 15.05.2021 17:04

  cialis dosage for bph cialis generics free cialis sample pack

 • CjoWI
  Posted 15.05.2021 17:53

  buy cialis cheap cialis instructions cialis 5mg daily how long before it works

 • IzwLX
  Posted 15.05.2021 21:37

  cialis price cialis vs viagra cialis 80 mg dosage

 • YcqIF
  Posted 16.05.2021 16:50

  how to buy cialis is there a generic for cialis cialis picture

 • GapDB
  Posted 16.05.2021 17:41

  generic cialis india site cialis buy online

 • HnsBZ
  Posted 16.05.2021 21:53

  cialis price canada viagra and cialis cialis india

 • GprHU
  Posted 21.05.2021 19:56
 • awaxarl
  Posted 28.03.2022 17:15

  service academy summer seminar essay samples buy an essay online cheap conclusion for comunity service essay

Leave a comment