Оптичний приціл, термінологія

Деякі основні терміни, що стосуються оптичних прицілів.

Винос точки прицілювання (Hold Over / Under)

Величина, на яку треба підняти або опустити приціл щодо точки цілі, не змінюючи його регулювань, щоб скорегувати точку попадання відповідно до траєкторії кулі.

Діаметр вихідного зрачка

Вихідний зрачок – це невеличке коло або циліндрик того, що видиме крізь лінзу окуляра, коли ви тримаєте приціл (або бінокль) на витягнутій руці. Чим більше вихідний зрачок, тим яскравіше буде зображення, яке оптичний прилад передає вашим очам. Щоб дізнатися, яка величина вихідного зрачка у вашого прицілу, необхідно розділити діаметр лінз об’єктива в мм на його кратність. Наприклад, якщо у вас приціл з чотириразовим збільшенням (4х) і об’єктивом в 36 мм, то величина вихідного зрачка буде рівним 9 мм (36 мм: 4 = 9 мм).

Лінза об’єктива

Лінза об’єктива – та, яка розташовується зі сторони об’єкта, що спостерігається. Діаметр лінзи об’єктива вимірюється в мм. Чим більше діаметр об’єктиву, тим більше світла проникає в приціл. Якщо приціл має таке маркування: 3-9х40, то це означає, що перед нами приціл змінної кратності зі збільшенням від 3 до 9х і діаметром об’єктива в 40 мм.

Лінза окуляра

Лінза окуляра та, яка розташовується ближче до ока спостерігача.

Паралакс

Паралакс – це уявне зміщення положення прицільного знака стосовно точки прицілювання на різних дистанціях прицілювання. Найбільш помітний паралакс тоді, коли око стрільця зміщується в бік від центру лінзи прицілу при спостереженні за мішенню, що знаходиться на відстані, відмінної від відстані фабричної відбудови прицілу від паралакса. Більшість прицілів, які не мають механізму відлаштування від паралаксу, мають фабричне відлаштування від паралаксу на відстань в 100 або 150 ярдів (91,4 і 137,2 м). Приціли для гвинтівок з патронами кільцевого запалення часто відбудовують від паралаксу на дистанцію, рівну 50 і 60 ярдів (45,7 і 54,9 м), приціли для дробовиків – на 60 і 75 ярдів (54,9 і 68,6 м).

Покриття лінз

Мікрометрові шари покриття лінз прицілу знижують втрати світла, що відбуваються шляхом його розсіювання і выдбивання від поверхні скла. Лінзи з покриттям забезпечують велику яскравість і контрастність зображення, крім того, у людини, що дивиться крізь таке скло менше втомлюються очі. Багатошарове покриття дозволяє домогтися кращого світлопропускання, але цілком можливо придбати приціл з одношаровим покриттям, який за своїми оптичними характеристиками буде перевершувати приціл з багатошаровим покриттям. Якість зображення залежить від якості скла і нанесеного покриття, що просвітлює. Скло гарної якості не буває дешевим.

В описах технічних характеристик прицілів можна зустріти такі терміни:

Покриття, що просвітлює (Coated) – один шар покриття прицілу, який нанесений, принаймні, на одну сторону лінзи.

Повне просвітлення (Fully Coated) – один шар покриття, що просвітлює на всі дотичні з повітрям поверхні скла.

Багатошарове покриття (Multicoated) – кілька шарів покриття, що просвітлює, та яке нанесено, як мінімум, на одну з поверхонь лінзи.

Повне багатошарове просвітлення (Fully Multicoated) – кілька шарів покриття, що просвітлює, та нанесено на всі дотичні з повітрям поверхні скла.

Поле зору (FOV)

Поле зору – максимальна лінійна відстань по горизонталі, яку можна побачити крізь приціл на видаленні в 100 м (для американських прицілів величина FOV часто вказується в футах на відстані в 100 ярдів). Наприклад, величина поля зору у прицілу зі змінною кратністю при триразовому збільшенні (3х) зазвичай становить трохи більше ніж 10,5 м на відстані в 100 м (30 футів на 100 ярдів), а при дев’ятикратному збільшенні (9х) – близько 4,7 м на 100 м (14 футів на 100 ярдів). Збільшення розміру об’єктива ніяк не позначається на цій величині.

Прицільна марка, прицільний знак

Система ліній, точок, перехресть, видимих ​​в середині оптики прицілу. Прицільну марку належить з’єднувати з ціллю під час прицілювання.

Приціл для пневматики

Приціли для пневматичної зброї виготовляють таким чином, щоб вони могли витримати сильну віддачу, характерну для пружинно-поршневих (PCP) гвинтівок. Віддача потужних пружинно-поршневих гвинтівок здатна в найкоротші терміни зруйнувати приціли, для них не призначені. Лінзи у прицілів для пневматики часто закріплюються з обох сторін, а сам приціл робиться більш міцним. Крім того, приціл для пневматики оснащується механізмом для вілаштування від паралакса, щоб стрілець міг використовувати максимальне збільшення на близьких дистанціях. Загальноприйняті дистанції для стрільби з пневматичної гвинтівки становить 10, 7,62, 15,24 м.

Приціли з відбудовою від паралакса на об’єктиві, приціли АТ (Adjustable Objective)

Приціли з відбудовою від паралакса на об’єктиві (АТ) відрізняються тим, що у них на розтрубі об’єктива є рифлене кільце або ж додатковий барабанчик на лівій стороні центральної трубки прицілу.

Facebook Comments

What's your reaction?
3Файно0Таке собі